Nenechajte sa pomýliť známymi spôsobmi, vtip je vtom že si ich naplníte sami, legálne a zadarmo.
A) Najjednoduchšie je urobiť ohnisko zo starého hrnca, alebo väčšej plechovky. Spáli minimálne dreva a zovrie vodu v 5-10 l hrnci. Vysušených odpadnutých konárov si môžte nazbierať v lese koľko chcete. V skratke som poznačil aj údaje o zbieraní dreva podľa zákona o lesoch a verejnosti v inom dokumente (choďte na hlavnú stránku). Úsporne je to vtedy, keď spravíte malú pahrebu a potom tam poukladáte uhlíky z pálenia predtým (To znamená že si zhasnutí ohňa, všetky uhlíky odložte bokom).
Všetky neživé konáre, na varenie tenšie, najlepšie presušené.
Všetky veci potrebné na kvalitný oheň sú zadarmo. Neplaťte zbytočne za odvoz smetí majiteľom skládok, ktorí Vám navrhnú, aby ste im ho ešte aj potriedili a potom na Vás zarábajú. Všetky horiace predmety si odložte bokom, takisto aj predmety, ktoré biologicky zhnijú v komposte, ako aj kovové predmety, ktoré sa dajú predať alebo roztaviť vo vyhňi.
Všetky uhlíky si po zhasnutí ohňa odložte bokom
Pri pečení placky bez panvice, si treba vybrať kvalitnejšie drevo, lebo placka nasiakne s časti dymom a výparmi z horenia, takže aby to zbytočne nemalo nejaké pachute. Logicky, na gril je lepšie použiť hustejšie cesto, aby neprepadalo cez mriežku. Keď gril prikryjete nádobou, môžete ho využiť ako malú udiareň.
Pred položením cesta na uhlíky treba uhlíky riadne rozpáliť, aby cesto hneď odskočilo a čo najmenej sa prilepilo. Pokiaľ upechujeme menšie uhlíky do tvaru rovnej rozpálenej vrstvy, alebo mame rozpálenú obhorenú stranu dosky, môžeme na ňu vyliať aj redšie cesto a neustále treba pritom rozpaľovať uhlíky aby neochladli.
B) Rúra na pečenie vyrobená z kovovej škatule, ktorú postavíme na kamene tak, aby bolo možné pod ňou založiť oheň. Zo všetkých strán ako je vidno na obrázku ju obklopte kamením a zemou (najlepšie ílom). Za ňou ponechajte miesto, kadiaľ môže prúdiť teplo a dym. Palicou zhora prerazte otvor na komín.
C) Pri použití malej cestovnej rýchlovarnej kanvice (1000W), je stále veľmi úsporné, najmä pri varení hustejších pokrmov napr. pšeničnej kaše. Špirála sa obalí a prehreje a vypína potom častejšie, kaša tak rýchlo nevykypí. Nechajte zovrieť vodu (alebo vodu s olejom) a potom tam rýchlo vmiešajte čo potrebujete. Zakryte vekom a premiešajte aby nič neprihorelo, alebo nevykypelo. Pri 50-tich razoch som spálil asi 6,5 kWh, t.j. asi 0,65 EUR. Keď som odmeral čas zapnutej špirále na kanvici, tak mi vyšlo približne 8 min. Celkové varenie trvá dlhšie, nakoniec kaša pomaly vrie aj keď je špirála vypnutá.
D) Použitie plynovej fľaše tiež nie je drahé pri rýchlych jedlách. Pri väčších hrncoch 5-10 l sa to neoplatí. V MT si môžte fľašu vymeniť priamo v Probugase (plynáreň za Košútami). 0800 170017 – bezplatné číslo.
2 kg = 3,50 EUR, 10 kg = 16 EUR
Pozrite na hlavnú stránku STRAVOVANIE-OBSAH.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komentáre